Ogrevanje in prenova kotlovnic

Ogrevanje je postopek dvigovanja temperature prostora ali objekta, z namenom ustvarjanja udobnih temperaturnih pogojev za bivanje, delo ali druge dejavnosti. Glavni cilj ogrevanja je ohranjanje toplote v notranjosti prostorov, zlasti v hladnejših podnebjih ali v hladnejših letnih časih. Vir toplote predstavljajo različne naprave:

  • Toplotne črpalke – So ogrevalne naprave, ki prenašajo toploto iz enega prostora v drugega. Toplotna črpalka prenaša, oziroma črpa toplotno energijo iz toplotnega vira (zemlja, voda ali zrak) v ogrevalni sistem. Poznamo različne vrste toplotnih črpalk: zrak / voda, zemlja / voda, voda / voda.
  • Plinske peči – So ogrevalne naprave, ki uporabljajo plin (običajno zemeljski plin), kot gorivo za ogrevanje prostorov. Plinska peč je pogosta izbira za ogrevanje domov, poslovnih prostorov in industrijskih objektov, zaradi svoje učinkovitosti in priročnosti.
  • Peči na olja – So ogrevalne naprave, ki uporabljajo olje kot gorivo za ustvarjanje toplote. Peč na olje je pogosto uporabljena za ogrevanje stanovanjskih prostorov – hiše in stanovanja, poslovnih prostorov in industrijskih objektov.
  • Peči na pelete in druga trga goriva – Peči na trda goriva so ogrevalne naprave, ki uporabljajo trda goriva, kot so drva, briketi ali peleti, za proizvodnjo toplote. Te peči so pogosto uporabljene v raznih stanovanjskih objektih, in so lahko učinkovit način ogrevanja prostorov. Peč na pelete pa je vrsta peči na trda goriva, ki uporabljaja pelete kot gorivo za proizvodnjo toplote. Te peči so priljubljene zaradi svoje učinkovitosti, okoljske trajnosti in priročnosti uporabe.


Učinkovit sistem ogrevanja mora vedno vključevati izolacijo stropov, sten in tal, učinkovito tesnjenje oken, določitev ogrevanja glede na namen uporabe prostora in ustrezno ter učinkovito gretje. Z varčno in učinkovito uporabo ogrevanja, se poraba energije pri energetsko učinkovitem ogrevanju zmanjša tudi do 40%.

Varčno delovanje kateregakoli sistema za ogrevanje je možno samo takrat, ko so toplotne izgube stavbe majhne. To dosežemo z vgradnjo toplotne izolacije na vse obodne ploskve. Postopek vgradnje izolacije začnemo pri stropu in nadaljujemo proti neogrevani podstrehi. V primeru da je podstreha naseljena, pa vgradimo dodatno izolacijo na stene mansarde. Pomembna je tudi vgradnja sodobnih oken in vrat, ki se dobro upirajo prehodu toplote. Zaradi tega varčne in pasivne hiše nimajo vrat, ki iz stanovanjskega dela prehajajo do podstrehe ali prehoda v klet, saj jih ni mogoče trajno zatesniti. V takem primeru so prehodi na podstreho ali v klet urejeni z zunaj, na primer iz balkona ali iz vrta. Večina novih in varčnih objektov pa kleti sploh nima.

Vgradnja ogrevalnega sistema je mogoča kot talno ogrevanje, stensko ogrevanje ali stropno ogrevanje in ni omejena zgolj na nove hiše, temveč je relativno preprosto izvedljiva tudi v obstoječih hišah. Izbor sistemov je zelo velik, zato je pri prenovi možno predelati skoraj vse obstoječe objekte. Ob novogradnji lahko cevi talnega gretja položimo v estrih, s tem pa pridobimo toplotno vztrajnost, ki zlasti v montažnih hišah izjemno poveča ugodje bivanja. Hiša, ki ima stene iz dobrih izolacijskih materialov ne more akumulirati toplote, zato s toploto v estrihu premostimo nočno prekinitev ogrevanja, brez da bi stanovalci to opazili.

Pri prenovi objekta prenavljamo in montiramo vse vrste ogrevalnih virov. Vse proizvode vgradimo v kotlovnico in vzpostavimo celoten sistem za brezhibno delovanje. Z naborom izkušenih strokovnjakov vam pred izvedbo svetujemo in predlagamo najučinkovitejšo izvedbo projekta. Storitve izvedemo na ključ, hitro in kakovostno.

Vas zanima ponudba?
Za VSE aktivnosti poskrbimo mi.